Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) systematyzuje podejście do raportowania zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, wprowadzając nowe obowiązki także dla mniejszych firm. Przepisy te wymagają przygotowywania raportów zgodnych z unijnymi standardami raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS).
Regulacje Dyrektywy CSRD obejmą nie tylko duże korporacje, ale również przedsiębiorstwa z sektora MŚP, co może wymagać dostosowania ich strategii biznesowych oraz inwestycji w nowe narzędzia raportowania.
Zgodnie z szacunkami Biura Polityki Gospodarczej KIG, w latach 2025 i 2026, zapytanie o kwestie ESG od swoich kontrahentów otrzyma:
- 9 000 firm zatrudniających powyżej 50 osób
- 10 000 firm zatrudniających od 10 do 50 osób
- 80 000 firm zatrudniających poniżej 10 osób
Aleksandra Majda, Członkini Komitetu Krajowej Izby Gospodarczej, eksperta Szkoły ESG i wiceprzewodnicząca ESG Impact Network stwierdza:
„Największym wyzwaniem dla MŚP jest liczenie śladu węglowego, czego mniejsze firmy wcześniej nie robiły. I choć nie jest to bardzo skomplikowane w pierwszym i drugim zakresie, to wzbudza lęk, bo jest czymś nieznanym.”
Zaznacza również, że przedsiębiorcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie w planowaniu, wdrażaniu i raportowaniu działań zrównoważonego rozwoju i ESG:
„Krajowa Izba Gospodarcza przygotowała cały pakiet pomocowy dla MŚP. W jego skład wejdą także wytyczne do raportowania i wdrażania ESG dla podmiotów, które funkcjonują w łańcuchach dostaw większych firm, i w związku z tym spodziewają się konieczności zbierania i udostępniania rzetelnych danych z obszaru ESG”.
Cały artykuł dostępny jest na stronie:
https://www.rp.pl/biznes/art41454061-dyrektywa-csrd-zmieni-warunki-takze-dla-mniejszych-firm