Raport „ESG w praktyce – Barometr CCIFP” przygotowany przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą rzuca nowe światło na zaangażowanie firm działających w Polsce w kwestie środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym (ESG). Dziewiąta edycja badania pokazuje zarówno rosnącą rolę regulacji, jak i wyzwania, przed którymi stoją przedsiębiorstwa, szczególnie z sektora MŚP.
Prezentacja wyników badania
W dniu 3 grudnia 2024 r., podczas RDV Biznesu zostały zaprezentowane wyniki tegorocznego badania ESG w Praktyce. Podczas wydarzenia odbyła się debata między ekspertami, w której uczestniczyła Karolina Opielewicz, Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej. Eksperci omówili w jaki sposób działania i strategie mogą pomóc przedsiębiorstwom dostosować się do nowej rzeczywistości klimatycznej oraz dyskutowali o ryzykach i wyzwaniach stojących przed biznesem. Ważnym punktem debaty była rozmowa na temat praktyk w zakresie walki za zmianami klimatu i adaptacją do nowych zagrożeń.
Badanie – na czym polegało?
Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2024 roku na próbie 120 firm, w tym 58% stanowiły duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 osób, a 42% – MŚP. Obejmowało firmy z różnym kapitałem, w tym 41% z kapitałem francuskim. Celem było zbadanie podejścia firm operujących na polskim rynku do kwestii ESG oraz zidentyfikowanie głównych barier i czynników motywujących do wdrażania działań w tym zakresie. Zebrane dane dostarczają przekrojowego obrazu tego, jak firmy podchodzą do zrównoważonego rozwoju, jakie działania podejmują oraz jakie korzyści i wyzwania napotykają.
Wyniki badania – co nam mówią?
Wyniki raportu potwierdzają, że regulacje prawne są kluczowym motywatorem działań ESG – wskazało je aż 66% firm. Jak zauważyła Karolina Opielewicz, Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej:
„Regulacje prawne to niezmiennie główny czynnik powodujący zaangażowanie się firm w kwestie ESG. Przed organizacjami biznesu, takimi jak Krajowa Izba Gospodarcza czy Francusko-Polska Izba Gospodarcza stoi bardzo trudne zadanie edukacji przedsiębiorców, zwłaszcza tych mniejszych, że zrównoważony rozwój to znacznie więcej aniżeli regulacje czy kwestie wpływające na wizerunek firmy. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, to zrównoważona i cyrkularna gospodarka ma być jednym z głównych czynników stanowiących o konkurencyjności europejskich firm – to zaś powoduje, że na tematykę ESG musimy patrzeć szeroko – zarówno w kontekście potencjalnych ryzyk, jak i wielkich szans.”
Jednak badanie ujawniło również wyzwania. Jolanta Okońska-Kubica, Przewodnicząca Komitetu KIG ds. ESG, zwróciła uwagę na bariery dla MŚP:
„Dynamiczne zmiany rynkowe, nowe regulacje, jak dyrektywa CSRD i rosnące oczekiwania konsumentów wpływają na podejście firm do ESG. Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej pokazuje, że 42% dużych firm wdraża strategie ESG, ale też, że 61% MŚP ich nie posiada. Kluczowe wyzwania to brak zaangażowania w łańcuchach dostaw i niewystarczająca świadomość. Aby zniwelować te bariery, warto postawić na dobrą edukację i sprawdzone narzędzia dostępne na stronie www.esgstandard.pl. Wsparcie, szczególnie dla MŚP, może pomóc w dostosowaniu do zmieniających się wymagań rynkowych i regulacyjnych.”
Podsumowanie
Raport „ESG w praktyce – Barometr CCIFP” uwidacznia rosnącą świadomość i profesjonalizację działań ESG w polskich firmach, choć wciąż istnieją znaczące różnice między dużymi przedsiębiorstwami a MŚP. Przyszłość należy do firm, które skutecznie zintegrują zrównoważony rozwój ze swoją strategią biznesową, korzystając przy tym z narzędzi takich jak edukacja czy wsparcie dedykowane dla MŚP, by sprostać zarówno regulacjom, jak i oczekiwaniom rynku.