Obowiązek raportowania ESG, wynikający z unijnych regulacji, znacząco zmienia sposób działania przedsiębiorstw. Regulacje te wymagają bardziej szczegółowego ujmowania działań związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Wiele firm, szczególnie tych średnich i małych, stoi przed trudnością wdrożenia nowych procedur oraz technologii, co może powodować duże zmiany organizacyjne.
Przygotowanie raportu ESG pozwala firmom zidentyfikować braki w politykach i działaniach, takich jak konieczność przeprowadzenia analizy podwójnej istotności czy wdrożenie nowych strategii. Na początkowym etapie możliwe jest wskazanie obszarów wymagających poprawy, podając jednocześnie harmonogram osiągnięcia celów oraz systematycznie raportując postępy.
Jak zauważa Jolanta Okońska-Kubica, Przewodnicząca Komitetu KIG ds. ESG:
Podmioty, które już raportują czy za chwilę będą, muszą wiedzieć, co dzieje się w całym ich łańcuchu. Dlatego będą wymagały konkretnych działań także od MŚP. Dlatego trzeba zacząć od zmapowania oczekiwań rynkowych, dowiedzieć się, czego oczekują nasi klienci.
Jednocześnie firmy podejmując działania zrównoważonego rozwoju otwierają nowe możliwości. Transparentność działań z zakresu zrównoważonego rozwoju może wzmacniać pozycję rynkową firm, przyciągać świadomych inwestorów i budować zaangażowanie pracowników. Wprowadzenie skutecznych rozwiązań wymaga współpracy z ekspertami oraz odpowiedniego przygotowania zespołów wewnętrznych.
Jolanta Okońska-Kubica zaznacza, że:
Jeśli firma będzie korzystać z zielonej energii, to oszczędzi, jeśli będzie generować mniej odpadów, to też oszczędzi, podobnie z wodą. Często widzimy koszty zmiany, ale w długiej perspektywie to duże oszczędności. Wszystkie działania mają służyć optymalizacji kosztowej. Jeśli chcemy zarabiać, być konkurencyjni, to musimy przejść transformację. Potrzeba na to lat, trzeba jednak mieć już teraz świadomość tego i korzystać z dostępnych dofinansowań.
Cały artykuł dostępny jest tutaj: https://kompasesg.pl/esg-voices/raportowanie-esg-wywroci-wiele-firm-do-gory-nogami/