Raportowanie ESG jest kolejnym etapem globalnych działań mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu i nierównościom społecznym. Jest jednym z pierwszych na świecie, które zostało tak mocno uregulowane w porządku prawnym.
Już w okresie po II wojnie światowej rosła świadomość ekologiczna i potrzeba racjonalnego wykorzystania zasobów. Początkowo jednak były to pojedyncze głosy naukowców i niewielkie ruchy społeczne. Dalsze badania naukowe i obserwowane zamiany klimatu sprawiły, że świadomość społeczna tego zagadnienia stała się większa.
Zrównoważony rozwój to i zrównoważone inwestycje
Jednak zrównoważony rozwój to nie tylko kwestie bezpośrednio dotyczące klimatu. W aspekcie ekonomicznym pierwszym krokiem było powstanie funduszu inwestycyjnego, który – w oczekiwaniu inwestorów – miał finansować te podmioty, które nie angażują się w produkcję broni. W 1971 r. w Stanach Zjednoczonych powstał pierwszy publicznie dostępny społecznie odpowiedzialny fundusz inwestycyjny wykorzystujący kryteria społeczne i finansowe w procesie inwestycyjnym – Pax Fund (obecnie Impax Sustainable Allocation Fund) – który pomógł narodzić się branży zrównoważonych inwestycji.
Tak uczyniono pierwszy krok, który umożliwił powiązanie możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego z etycznymi wymaganiami inwestorów. Obecnie na całym świecie rozwinął się trend zrównoważonych inwestycji. Jest to wynik oczekiwań konsumentów, pracowników, państw i organizacji ponadnarodowych.
Przełomowy protokół z Kioto
Działania na rzecz ochrony klimatu stały się przedmiotem większego zainteresowania ONZ i Unii Europejskiej. Jednym z przełomowych momentów była ratyfikacja protokołu z Kioto dotycząca redukcji emisji gazów cieplarnianych. Kolejnym krokiem były Porozumienia Paryskie, a w Europie Zielony ład.
Chcesz lepiej zrozumieć, czym jest równoważony rozwój, jak powstawał system dobrowolnych i obowiązkowych regulacji dot. ochrony klimatu. Wszystkie te zagadnienia zostały szeroko omówione w Przewodniku Forum Odpowiedzialnego Biznesu.