Wdrożenie i raportowanie działań ESG to wyzwanie stojące przed firmami, ale też szansa na rozwój i mitygację możliwych przyszłych ryzyk.
Wdrożenie ESG to zadanie dla firm: dużych, ale także przedsiębiorstw sektora MŚP. Wiąże się z tym wiele wyzwań.
Pomocne, w procesie raportowania działań ESG, mogą okazać się dobrowolne standardy sprawozdawczości:
„- Wyznaczają je regulacje, których nie tylko jest wiele, ale są też bardzo szczegółowe i często trudne dla zrozumienia dla osób niebędących ekspertami. Z jednej strony mamy konieczność raportowania zrównoważonego rozwoju przez firmy podlegające dyrektywie CSRD, z drugiej wiele dodatkowych sektorowych regulacji – komentuje Karolina Opielewicz, członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej. Zastrzega, że to, iż formalny obowiązek raportowania dotyczy początkowo tylko dużych firm, nie oznacza, że również małe i średnie nie będą zmuszone dostosować się do nowych wymogów. Duże podmioty będą bowiem musiały ujawniać specyficzne dane w całym łańcuchu swoich dostaw, a ten nierzadko tworzony jest właśnie przez przedsiębiorców z sektora MSP.”
Karolina Opielewicz zwraca też uwagę na to, że:
– Badanie swojej działalności pod kątem zrównoważonego rozwoju to także mitygacja możliwych przyszłych ryzyk, które mogą wynikać chociażby z nagłych zdarzeń pogodowych, cen energii czy dostępu do surowców. To spojrzenie na działalność firmy szerzej ‒ sprawdzenie, gdzie są mocne, gdzie słabe strony, i możliwość adresowania największych wyzwań, zanim te się wydarzą.
Członkini Zarządu KIG nawiązuje także do przygotowanego przez KIG polskiego tłumaczenia standardów sprawozdawczości – draftu:
– Z pomocą mogą przyjść tzw. VSME, a więc dobrowolne standardy sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dla mikro, małych i średnich firm, nad którymi pracuje EFRAG. KIG przetłumaczył ich draft, więc polscy przedsiębiorcy już teraz mogą się zapoznać z treścią dokumentu.
Numer wydania: 147 (6312)
Tytuł: ESG MOTOREM ROZWOJU PRZEDSIĘBIORSTWA